S Ivetou Lewingerovou jsme si povídali tom, jak pony výstavnictví posouvá chov poníků, o Národní pony společnosti i o tom, jakou shodou náhod se dostala ke komentování nejen pony výstav.
Iveta Lewingerová
- Spoluzakladatelka Národní pony společnosti.
- Komentátorka, posuzovatelka na pony výstavách.
- Neúnavná propagátorka pony výstavnictví a původních britských plemen.
- Milovnice shetland pony.
Iveto, jste spoluzakladatelkou Národní pony společnosti. Co je jejím cílem a čemu se ponejvíce společnost věnuje?
Národní pony společnost (NPS) sdružuje chovatele, majitele a příznivce původních britských plemen. Vznikla v roce 2017, aby podporovala chov a využití těchto plemen v ČR. Nejedná se tedy o specializovanou chovatelskou společnost zaměřenou pouze na jedno konkrétní plemeno koní, ani o společnost, která by vedla nějakou plemennou knihu (měla status uznaného chovatelského sdružení), ale je společností, která organizuje různé akce pro celou skupinu Mountain and Moorland plemen a jejich uznané podílové křížence (Mountain and Moorland Part-Bred). Mezi Mountain and Moorland plemena patří např. Velšská plemena pony a kob, Shetlandský pony, Connemara pony, Fellský pony, Daleský pony, New Forest pony, Highlandský pony, Exmoorský pony, Dartmoorský pony. Mountain and Moorland Part-Bred jsou zastoupeni nejčastěji Welsh Part-Bred a Part-Bred Connemara. NPS spolupracuje s českými i zahraničními organizacemi, které se chovem a využitím těchto plemen zabývají.
Jaké pořádáte akce?
Náš každoroční kalendář je obvykle velmi pestrý. Ti, kterým chybí teoretické znalosti, mohou využít semináře a přednášky NPS k tomu, aby načerpali potřebné vědomosti týkající se výstavnictví, případně si rovnou mohou na veřejném tréninku tyto nově nabyté znalosti vyzkoušet v praxi. Dále NPS pořádá výstavy a sportovní dny, kde je vypisována široká škála disciplín. Výstavní sezóna obvykle začíná v dubnu a končí v říjnu.
Představte pony výstavnictví našim čtenářům. Můžete krátce promluvit o historii pony výstavnictví?
Pony výstavnictví v ČR nemá tak dlouhou tradici jako např. ve Velké Británii. Budeme-li hovořit o výstavách, máme na mysli soutěže v pravém slova smyslu, kde posuzovatel vzájemně porovnává kvalitu předváděných zvířat a stanovuje pořadí, nikoliv přehlídku, kde se pouze veřejnosti představí jednotlivá plemena pony nebo koní a pořadí se neurčuje. Kořeny českého výstavnictví spadají do roku 1997, kdy manželé Blažkovi z hřebčína Trawel uspořádali ve spolupráci s hřebčínem Dollom první výstavu pro celou skupinu pony plemen chovaných v té době v ČR v krásném prostředí zámecké zahrady v Manětíně. Tato událost odstartovala pony výstavnictví v ČR a postupem času se přidávali noví pořadatelé, rozšiřovala se paleta vystavovaných plemen, a výstavy se začaly konat po celé ČR. Výstavnictví obecně zahrnuje jak klasické chovatelské třídy na ruce, tak speciální výstavní třídy jezdecké i zápřahové, které tvoří nejvýznamnější část aktivit NPS, neboť našim cílem je podporovat chov nejen krásných pony, jež naplňují daný plemenný standard, ale také chov všestranně pracovně využitelných a charakterních zvířat. A právě výstavy mohou chovatelům poskytnout velmi cennou zpětnou vazbu, která jim pomůže posouvat se v chovu stále dopředu.
V jakých třídách a kategoriích se soutěží?
Co se týče klasických chovatelských tříd na ruce, tak na výstavách NPS jsou vypisovány tzv. Mountain a Moorland třídy, tedy třídy, v nichž společně soutěží zástupci těchto plemen, což je odlišné od výstav, které pořádají specializované chovatelské svazy, a kde uvidíme pouze zástupce daného plemene. Posuzování MM tříd klade větší nároky také na posuzovatele, kteří musí dobře znát všechny plemenné standardy, aby mohli jednotlivá plemena mezi sebou porovnávat. K tomuto účelu si NPS obvykle zve zkušené posuzovatele ze zahraničí. Do skupiny speciálních výstavních tříd spadá nejen nejoblíbenější speciální výstavní třída Mladý vystavovatel, ale i všechny jezdecké, zápřahové a kombinované výstavní třídy. V Mladém vystavovateli soutěží děti a junioři do 16 let a jsou zde v prvé řadě hodnoceny jejich vystavovatelské dovednosti. Jezdecké třídy nabízejí vyžití všem věkovým kategoriím jezdců od tříletých dětí ve třídě Lead Rein, kteří startují na poníkovi vedeném vodičem, až po otevřenou jezdeckou třídu Open Ridden, která už obsahuje společné předvedení koní ve skupině ve všech chodech a individuální úlohu s pasáží prodlouženého cvalu. Je důležité, aby soutěžící měli na paměti, že v těchto třídách se hodnotí kromě aktuálního předvedení také exteriér a typ koně. Z toho vyplývá, že do těchto tříd potřebujeme nejen charakterního a dobře připraveného ponyho, ale také ponyho s korektní stavbou těla a v odpovídajícím typu. V zápřahových třídách Driving jsou pony předváděni v zápřeži v různých typech kočárů a sulek, v jednospřeží či vícespřeží, a posuzovatel zde hodnotí, zda je pony vhodný pro práci v zápřeži, zda je správně postrojen, vozataj správně ustrojen. Ke kombinovaným speciálním výstavním třídám patří třída Working Hunter Pony, kde se dvojice nejprve předvedou na parkuru složeném zejména z překážek přírodního typu a následně zajedou jezdeckou úlohu na úrovni Open Ridden a předvedou koně na ruce. Pravidla speciálních výstavních tříd jsou k dispozici na stránkách NPS https://www.npsinfo.cz/pravidla/pravidla-nps/.
Britská nativní plemena – co si pod tímto pojmem můžeme představit? Nejsou to jen poníci?
Britská nativní plemena jsou další plemena kromě Mountain a Moorland plemen, jejichž domovinou jsou britské ostrovy. Do této skupiny patří například Irští cobové, Shire horse, Clydesdale, ale ve výstavních kruzích jsme mohli vidět v posledním letech i Drum horse. Většina z nich svou KVH přesahuje hranici 148 cm, a proto již nepatří mezi pony. Ale koně s větší KVH najdeme např. i mezi velšskými koby nebo jejich podílovými kříženci (WPBr.)
Lze se účastnit Vámi pořádaných akcí i s poníkem, který nepatří mezi původní britská plemena či dokonce není registrovaný žádnou plemennou knihou?
Ano, i takový pony se na akcích NPS může účastnit sportovních tříd, které jsou otevřené pro všechny bez rozdílu. Soutěžit s ním majitelé mohou např. v trailech, jízdách zručnosti, či vozatajských parkurech. Právě traily, rozdělené do tří kategorií (děti, junioři, dospělí), jsou nejvyhledávanější sportovní třídou NPS posledních let a to zejména díky seriálové soutěži NPS NAES trail šampionát, v níž dvojice po celý rok sbírají body. Ve speciálních výstavních třídách s výjimkou Drivingu, ani v chovatelských třídách na ruce pony a koně bez původu soutěžit nemohou. Je to zejména proto, že celkové hodnocení zahrnuje i hodnocení exteriéru a typu ve vztahu k plemennému standardu, a pokud pony nemá plemennou příslušnost, tak nelze jeho exteriér a typ porovnat s nějakým konkrétním plemenným standardem.
Kdo všechno se může přihlásit na Vaše akce?
Do chovatelských a speciálních výstavních tříd se může přihlásit každý, koho zajímá jakákoliv forma výstavnictví a má nějakého zástupce výše uvedených plemen. Do sportovních tříd pak každý bez omezení. Není podmínkou být členem NPS, ale je to výhodnější, neboť členové mohou využívat slev na startovném.
Na pony výstavách se s Vámi nejčastěji setkáme v roli komentátorky. Jak jste se k tomu dostala?
Moje kariéra komentátorky začala v roce 1997 právě na historicky první výstavě pro všechna plemena pony v Manětíně. Patřila jsem k organizačnímu týmu, ale všichni ostatní buď vystavovali, nebo měli jiné úkoly, a tak jsem si řekla proč ne a šla jsem do toho. Mohu-li soudit, dopadlo to dobře, a tak mi tato role už zůstala. V průběhu času jsem spolupracovala s různými chovatelskými svazy a pořadateli, po smrti vyhlášené komentátorky paní Milady Barešové, která byla mým velkým vzorem, jsem na čas převzala i komentování výstavy Kůň v Lysé nad Labem. Velmi zajímavou zkušeností pro mě byl např. i veletrh For Horse v Praze. V současné době se věnuji hlavně komentování akcí NPS.
Vím, že jste si oblíbila shetlandské poníky a že s nimi dokonce soutěžíte. Můžete nám přiblížit výstavní třídu Driving?
Moje cesta k tomuto plemeni byla dlouhá. Začala jsem jezdit jako desetiletá v JK Horní Heřmanice, samozřejmě na velkých koních. Udělala jsem si licenci a jako juniorka jsem sportovala v parkurech a drezurách do stupně L. Poté jsem se díky svému prvnímu manželovi seznámila s panem Karlem Trojanem a nahlédla do světa malých koní, který mě okouzlil a zůstalo mi to dodnes. Díky přátelům jsem měla možnost pracovat se shetlandskými poníky, a protože jsem kvůli zdravotním komplikacím již nemohla jezdit, začala jsem je zapřahat. Nejprve jsem pracovala se shetlandskou klisnou v minitypu Leou Domino (maj. paní Bohuslava Náměstková), pak jsem se věnovala standardnímu shetlandskému valachovi Moonshine of Kadov (maj. paní Klára Voctářová). S oběma jsem pak úspěšně absolvovala drivingové třídy, s Moonshinem i vozatajské parkury. Vzhledem k tomu, že také posuzuji, jsem velmi ráda, že jsem si mohla tyto třídy vyzkoušet i z druhé strany, tedy z pozice soutěžícího, protože si tak umím lépe představit, s čím se soutěžící ve výstavním kruhu potýkají.
FOTOGALERIE:
Foto: archiv Ivety Lewingerové, fotograf Viktor Král